loading

MEKANLARDA DÖRT RENGİN DİLİ


KIRMIZI

Kırmızı hareketin yoğun olduğu mekanlarda uygun bir renktir.Dans stüdyoları,diskolar,topluma açık alanlarda kullanılabilir.Yaşadığımız mekanlarda ev ortamında ,duvarlarda çok tercih edilmemelidir.Tamamlayıcı dekor olarak ve mutlaka bir yan renk ile kullanılmalıdır.Tamamlayıcı rengi turkuazdır.

TURUNCU

Turuncu kırmızı rengin keskinliğinden biraz daha kurtulmuş bir renk olduğu için mekanlarda sıcaklık sağlar.Sağladığı bu sıcaklıktan dolayı neşe ve mutluluk veren ortamlarda kullanılmalıdır.Çocuk odası , yemek odası ve koridorlar iç mekan için uygun alanlardandır.Turuncunun tamamlayıcı rengi mavidir.

SARI

Sarı renk parlak bir renk olmasından dolayı ,zihinsel karışıklık sağlayan bir renktir.İç Mekanlarda mutfak için uygundur.Zihin karışıklığı sağladığı için dinlenme amaçlı mekanlarda kullanılmamalıdır.Mutfak için uygun olmasının en önemli sebebi iştah açan bir renk olmasıdır.Tamamlayıcı rengi mordur.

YEŞİL

Yeşil paylaşmanın rengidir.Cömertlik ve kibarlığı simgeler.Huzur verir.İç mekanlarda kullanımı yeşilin açık tonları mutfaklar içi uygundur.Koyu tonları ise zeminlerde kullaıldığında huzur verir.Özellikle hastanelerde yatıştırıcı özelliği olduğu için kullanımalıdır.Tamamlayıcı rengi macentadır.

Rengarenk mekanlarda mutlu anılar biriktirmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir